Podróżowanie samochodem to niezwykle wygodny sposób na pokonywanie trasy, jednak nawet najbardziej niezawodna maszyna może czasem się zepsuć. Jeśli tak się stanie, potrzebować będziemy pomocy drogowej, a także autolawety. Warto przygotować się na taką ewentualność i poznać odpowiedzi na kilka pytań. Jakich kosztów się spodziewać? Co jest objęte ceną takiej usługi? Za co trzeba będzie dopłacić?

Czym właściwie jest, a czym nie jest autolaweta?

Warto przede wszystkim wiedzieć, co tak naprawdę zamawiamy, aby nie popełnić kosztownej gafy. Otóż autolaweta to specjalistyczny pojazd przeznaczony do przewozu innych pojazdów, na przykład samochodów osobowych, lub ewentualnie maszyn. Nie należy jej mylić ze zwykłą lawetą, która jest właściwie przyczepą i możemy przyłączyć ją do zwykłego, sprawnego pojazdu aby przetransportować jakiś ciężki ładunek, niekoniecznie pojazd czy maszynę.

Od czego zależy cena wypożyczenia autolawety?

Koszty pomocy drogowej. Ile za kilometr autolawety?Najczęściej zastanawiając się nad kosztem wypożyczenia autolawety poszukujemy informacji na temat tego jaki będzie koszt za każdy przejechany kilometr. Jednakże odpowiedź na pytanie ile zapłacimy za kilometr przejazdu autolawetą nie jest tak prosta, jak mogłoby się początkowo wydawać. Cena transportu na autolawecie zależna jest bowiem nie tylko od odległości, jaką pokona pojazd. Innymi ważnymi dla oszacowania kosztów jest także to na jak długo autolaweta ma zostać wynajęta, jej wyposażenie oraz ładowność.

Cena autolawety może więc zależeć przede wszystkim od następujących czynników:

  • wymiarów autolawety,
  • dopuszczalnej masy całkowitej autolawety,
  • odległości jaką ma przejechać autolaweta,
  • czasu wynajmu autolawety,
  • czy wynajem dotyczy tylko pojazdu czy też obejmuje zatrudnienie kierowcy,
  • tego czy chodzi o jednorazowy przejazd czy stałą współpracę,
  • rejonu kraju.

Kto może wynająć i prowadzić autolawetę?

Jeden z wymienionych wyżej czynników obejmuje zatrudnienie kierowcy do prowadzenia autolawety? Dlaczego? Otóż nie każdy może prowadzić ten pojazd.

To prawda, że niewielkich rozmiarów autolawetą, czyli taką, na której mieści się zaledwie jeden pojazd, może teoretycznie kierować każda osoba, która posiada prawo jazdy kategorii B. W praktyce jednak większość wypożyczalni ze względów bezpieczeństwa zarówno pojazdów jak i uczestników ruchu stawia pewne dodatkowe warunki. Mogą one dotyczyć na przykład wieku osoby kierującej pojazdem – zwykle musi on być wyższy niż 25 lat. Ważny jest też czas, od jakiego dana osoba posiada prawo jazdy. Z reguły są to minimum 3 lata.
Inaczej jest w przypadku większych autolawet, czyli takich o ładowności od 3,5 do 7 ton. Przejazd takim pojazdem wiąże się z wymogiem posiadania prawa jazdy kategorii B+E.
Jeszcze inaczej sprawa wygląda w przypadku autolawet o największych gabarytach, czyli takich których ładowność przekracza 7 ton. Do kierowania takim pojazdem niezbędne jest posiadanie prawa jazdy kategorii C.

To właśnie dlatego często potrzebne jest nie tylko wypożyczenie autolawety, ale także zatrudnienie osoby, która będzie prowadziła pojazd. Ma to jednak swoje plusy. Wykwalifikowany kierowca, który zawodowo zajmuje się prowadzeniem tego typu pojazdów jest gwarancją bezpieczeństwa naszego, naszego samochodu, a także innych uczestników ruchu drogowego, nie jest to więc coś, na czym powinno się oszczędzać.

Ile zapłacimy za kilometr autolawety?

Aby ułatwić obliczenia kosztu wynajęcia autolawety w wielu miejscach będzie on podany w uproszczeniu. Cena podstawowa w takim układzie obejmuje zazwyczaj:

  • wypożyczenie autolawety,
  • wynajęcie i opłacenie pracy kierowcy,
  • Załadunek uszkodzonego pojazdu,
  • Odpowiednie zabezpieczenie ładunku,
  • Rozładunek pojazdu.

W takim wypadku możemy się spodziewać, że cena będzie się składała z ceny wyjściowej plus koszt podany za każdy kilometr. Może to być na przykład 150zł, a do tego 5zł za każdy przejechany lawetą kilometr.
Dodatkowych kosztów możemy spodziewać się, jeżeli samochód który został uszkodzony to pojazd sportowy z niskim lub nietypowym zawieszeniem. Zwiększyć cenę może też uszkodzenie kół. Im więcej kół jest uszkodzonych, tym trudniejsze jest załadowanie i odpowiednie zabezpieczenie pojazdu na lawecie. Więcej kosztować może także wypożyczenie autolawety w godzinach nocnych oraz w terminach zbiegających się z dniami wolnymi od pracy i świętami.
Inne są także kwoty, które dotyczą pojazdów o wadze przewyższającej 1 600 kg, czyli nie zwykłych samochodów osobowych, ale tych o większych gabarytach. Będą to samochody samochodowe o niestandardowej wadze, auta terenowe, a także ciężarowe oraz dostawcze.

Jakie dodatkowe usługi można dokupić do wypożyczenia autolawety?

Zazwyczaj istnieje możliwość dokupienia dodatkowych usług do wynajmu autolawety. Dodatkowe usługi mogą polegać na przykład na dowozie paliwa, wymianie opon, awaryjne odpalanie samochodu czy pojedynczych drobnych naprawach. Do dodatkowych usług należy również wynajęcie takiego typu autolawety, która posiada zamkniętą kabinę, w której zmieści się do 6 osób – taka możliwość przydaje się, gdy awaria dopadnie nas gdy podróżujemy w licznym gronie.
Pamiętać należy, że w razie wynajęcia lawety w systemie płatności za kilometra a nie na konkretny czas, zazwyczaj płacimy także za czas postoju autolawety. Może on się różnić w zależności od tego czy postój odbywa się na terenie kraju czy poza granicami Polski.

Explore More

Transport osobowy Szczecin

Transport osobowy Szczecin
15 lutego 2024 0 Comments 0 tags

Transport osobowy w Szczecinie jest nieodłączną częścią życia mieszkańców tego miasta. Rozwój infrastruktury transportowej, nowoczesne trendy, indywidualne opcje przemieszczania się oraz innowacje ekologiczne mają ogromny wpływ na jakość życia oraz

Glovo praca wymagania 

Glovo praca wymagania 
15 stycznia 2024 0 Comments 0 tags

W miarę jak technologia rozwija się w błyskawicznym tempie, zmieniają się również nasze nawyki i oczekiwania. Jednym z obszarów, który uległ istotnej przemianie, jest rynek pracy. W miarę jak tradycyjne

OCP kabotaż co to jest?

OCP kabotaż co to jest?
12 maja 2021 0 Comments 0 tags

OCP kabotaż co to jest? Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej przewoźnika (OCP) przeznaczone jest dla firm transportowych, które wykonują zarobkowy przewóz towarów w krajowym i/lub międzynarodowym transporcie drogowym. Przedmiotem ubezpieczenia jest odpowiedzialność