Drzwi wewnętrzne są bardzo ważnym elementem aranżacji wnętrza. Możemy je dopasować do własnych preferencji, możliwe jest ich ukrycie czy wyeksponowanie, w zależności od wybranego modelu. Ważne jest to, aby były one dopasowane do stylu pomieszczeń, ale i również ich metrażu.
Materiał wykonania drzwi wewnętrznych
Drzwi drewniane
Drzwi drewniane mogą być malowane lakierami transparentnymi, bejcowane czy też malowane farbami kryjącymi. Od wyboru produktu będzie zależeć to, jaki rezultat otrzymamy. Drewno jest to przeważnie klejony warstwowo buk, dąb, sosna czy mahoń. Drzwi drewniane http://edrzwi.com/ mają unikalny styl, są piękne przez swoją naturalność, ponadto posłużą nam przez wiele lat. Można je po jakimś czasie odnowić i znowu będą wyglądały rewelacyjnie. Ich powierzchnia może zostać malowana, pokryta fornirem szlachetnego gatunku czy też lakierowana.
Drzwi okleinowane
Do popularnych modeli zalicza się również te okleinowane. Z wyglądu przypominają one drewno, a rynku jest ich bogaty wybór, można je więc bez problemu dopasować do charakteru wnętrza. Wadą takiego rozwiązania jest to, że jest ono mniej wytrzymałe niż drewno. Z biegiem lat, laminat może zmieniać swój odcień. Ponadto, jeśli ulegnie on uszkodzeniu, niemożliwa jest jego naprawa.
Drzwi z płyt HDF i MDF
Płyty drewnopodobne są mniej kosztowną propozycją. Płyty HGF odznaczają się wyższą odpornością na uszkodzenia mechaniczne od drewna. Jest także wytrzymalsza na wszelkie pęknięcia i zadrapania. Płyty MDF o wiele prościej poddać obróbce mechanicznej. Co ważne, drzwi o takich skrzydłach mogą swoją strukturą przypominać naturalne drewno. Do ich wykończenia wykorzystuje się okleinę sztuczną, okleinę naturalną lub też farbę kryjącą.
Drzwi pokryte fornirem
Fornir są to cienkie płaty drewna, dzięki nim drzwi wewnętrzne wyglądają o wiele szlachetniej. Dodatkowo powierzchnię takich skrzydeł pokrywa się lakierem. Wysokiej jakość lakier uodporni je na szkodliwe działanie środków chemicznych, światła i uszkodzenia mechaniczne, jak zarysowania.
Drzwi szklane
Drzwi wykonuje się również ze szkła hartowanego. Ma ono wiele zalet, przede wszystkim jest wysoce odporne na pęknięcia i uszkodzenia. Oprócz tego jest to materiał całkowicie bezpieczny. Nawet jeśli dojdzie do ich rozbicia się, wówczas szkło rozsypie się na niewielkie kawałki, które nie będą groźne dla naszego zdrowia. W sklepach dostępne są modele ze szkła piaskowanego, przejrzystego i matowego.
Sposób otwierania drzwi wewnętrznych
Podczas wyboru drzwi wewnętrznych ważną kwestią jest również ich sposób otwierania.
- łamane – doskonałe do niewielkich pokojów, skrzydło jest składane na części, a więc zajmuje niewiele miejsca
- wahadłowe – otwierane w obie strony, same się zamykają. Polecane do takich pomieszczeń jak kuchnia
- jednoskrzydłowe rozwierane – najczęściej stosowane w domach
- dwuskrzydłowe rozwierne – można je znaleźć zwłaszcza w salonach, prezentują się niezwykle efektownie
- przesuwne jednoskrzydłowe lub dwuskrzydłowe – naścienne albo takie chowane w ścianie
- harmonijkowe – składają się z boku otworu drzwiowego, przesuwa się je na prowadnicach. Tworzone są z wąskich elementów, najczęściej wybiera się je do mniej reprezentatywnych miejsc.
Czym się różnią drzwi bezprzylgowe od przylgowych?
W modelach bezprzylgowych zawiasy są chowane, a więc po zamknięciu drzwi nie widać ich w ogóle. Drzwi tworzą więc spójną całość z ościeżnicą. Drzwi przylgowe posiadają krawędź z wcięciem, która zachodzi na ościeżnicę.
Do czego dopasować drzwi wewnętrzne?
Jeśli chcemy aby drzwi stanowiły spójną aranżację z pozostałymi elementami, musimy je odpowiednio dobrać. Dobrze jeśli skrzydła drzwiowe zostaną do:
- podłogi- drzwi mające podobny kolor to podłogi stanowią zgraną całość. Jeśli podłoga jest ciemna, wówczas warto zdecydować się na ciemne barwy drzwi, jeśli natomiast jasna, to drzwi również powinny być w jasnej barwie. Innym rozwiązaniem jest zastosowanie kontrastu, o ile oczywiście wnętrze nie jest już przepełnione kolorami.
- okien- drzwi mogą być również dopasowane do stolarki okiennej. W przypadku białych okien, dobrym rozwiązaniem będą białe drzwi. Do ram ciemnych dopasujmy drzwi wewnętrzne w podobnej kolorystyce.
- listew przypodłogowych- możemy także postawić na drzwi i listwy przypodłogowe w podobnej kolorystyce, nawet w przypadku kiedy mają inny kolor od podłogi.
Prawe czy lewe drzwi wewnętrzne?
Musimy się również zastanowić, czy powinniśmy wybrać lewe czy może prawe drzwi wewnętrzne. To od kierunki otwierania będzie zależeć komfort korzystania z drzwi. Skrzydło drzwiowe powinno się przede wszystkim dawać wygodnie otwierać, nie powinno być również za nim włącznika światła. Wnętrze musi również zachować swoją ustawność i funkcjonalność.
Jaki kolor drzwi wewnętrznych wybrać?
Popularnością cieszą się zwłaszcza drzwi w okleinie drewnopodobnej, które przypominają naturalne drewno. Często wybieranym rozwiązaniem są również modele białe, które są propozycją uniwersalną. Sprawdzi się ona właściwie wszędzie, niezależnie od stylu wnętrza. Modne są także drzwi z ukrytą ościeżnicą, które wyglądają bardzo estetycznie.