W wielu przypadkach zakup i położenie kostki brukowej to ostatni etap budowy nowego domu. Oczywiście nie oznacza to, że możemy potraktować to lekceważąco. O ile nie jest to zadanie skomplikowane, to wymaga jednak kompetencji i doświadczenia, dlatego też decydujemy się zlecenie tej pracy specjalistom. Od czego powinniśmy rozpocząć proces układania kostki brukowej? Jakie czynniki wpływają na cennik usług brukarskich? Ile będzie nas kosztować układanie kostki? W jaki sposób zaoszczędzić na układaniu kostki brukowej? Jak skutecznie dobrać grubość kostki? Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.

Od czego powinniśmy rozpocząć proces układania kostki brukowej?

W pierwszej kolejności musimy dokładnie określić, w jakim miejscu będzie znajdować się kostka brukowa. Powinniśmy zrobić to możliwie najdokładniej, dzięki czemu kolejne etapy będą mniej problematyczne. Jest to nam potrzebne samo w sobie, jednocześnie będziemy w stanie zamówić odpowiednią ilość potrzebnych materiałów. W dalszej kolejności specjaliści zajmują się podbudową. Jeśli zastosowanie kostki będzie standardowe, wówczas w zupełności wystarczający okaże się piasek w połączeniu ze żwirem. W sytuacji, kiedy po placu będą jeździć ciężkie pojazdy, wówczas warto wykonać wylewkę z chudego betonu. Dzięki temu mamy pewność, że materiał będzie solidnie leżał przez wiele lat niezależnie od tego, z jakimi warunkami atmosferycznymi będziemy mieli do czynienia.

Jakie czynniki wpływają na cennik usług brukarskich?

Profesjonalne firmy brukarskie swoje usługi wypełniają na podstawie indywidualnych ustaleń z inwestorem. Jest to pozytywne rozwiązanie dla obu stron, bowiem prowadzone są negocjacje, a cena często jest możliwie najbardziej uczciwa. Trudno znaleźć jest specjalistę, który przedstawi jeden cennik usług bez rozmowy z klientem- potrzeby są bardzo zróżnicowane, o czym każdorazowo należy pamiętać. Co ciekawe, wycena usług często jest rozbieżna u tego samego wykonawcy. Kluczowe znaczenie w tym przypadku mają czynniki, które mają bezpośredni wpływ na ostateczny koszt układania. Jednym z nich jest materiał- układanie kostki granitowej jest znacznie droższe niż kostki betonowej. Znaczenie ma także rozmiar kostki. Im jest ona drobniejsza, tym więcej pieniędzy będziemy musieli zapłacić. Jest to spowodowane koniecznością poświęcenia większej ilości czasu. Do pozostałych czynników, które są mniej oczywiste, możemy zaliczyć lokalne warunki gruntowo-wodne, projekt, przygotowanie podłoża, wzór, kolor, kształt kostki, ułożenie obrzeży, ułożenie palisad, a także region z którego firma się wywodzi.

Ile będzie nas kosztować układanie kostki?

Do kosztów układania kostki brukowej musimy wliczać nie tylko cenę materiału, ale także koszty robocizny. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że stawki oferowane przez specjalistów są dość zróżnicowane. Wiąże się to z doświadczeniem danej ekipy budowlanej. Oczywiście nie oznacza to, że w każdym przypadku tanie usługi będą niskojakościowe i odwrotnie. Na układaniu kostki nie warto jednak za wszelką cenę oszczędzać. Dlatego też odpuśćmy sobie skrajne oferty, które w znaczącym stopniu są niższe lub wyższe od średniej rynkowej. Przed podjęciem ostateczne decyzji warto sprawdzić referencje ekipy. Jeśli ma ona doświadczenie w tego typu pracach, wówczas możemy liczyć na to, że cały proces zakończy się powodzeniem, a współpraca będzie korzystna dla obu stron. Ceny będą różnić się w zależności od tego, z jakim rodzajem kostki mamy do czynienia. W przypadku kostki przemysłowej koszt robocizny wynosi od 30 do 40 zł za metr kwadratowy. Nieco mniej korzystnie wygląda to w przypadku materiałów szlachetnych, bowiem niekiedy zapłacimy nawet 60 zł za metr kwadratowy. W przypadku kostki granitowej musimy liczyć się z zapłatą nawet 120 zł za jeden metr kwadratowy.

W jaki sposób zaoszczędzić na układaniu kostki brukowej?

Szukajmy firm, które oferują nam kompleksowe usługi w zakresie układania kostki. Dzięki temu płacimy od razu za zakup materiałów i za robociznę. Na ogół jest to rozwiązanie najbardziej opłacalne, bowiem specjalistyczne firmy doskonale wiedzą, skąd mogą sprowadzać materiały, co przekłada się na niższy koszt ostateczny. Przeglądając oferty warto dopytać się o ewentualne rabaty i zniżki na zakup kostki- być może firmy współpracują z lokalnymi dostawcami. W przypadku dużych zleceń firmy budowalne często obniżają cenę, aby zachęcić do współpracy.

Jak skutecznie dobrać grubość kostki?

Wyróżniamy kostki 4 cm, 6 cm i 8 cm. Te pierwsze wykładane są do ciągów pieszych. Nadają się jako chodniki, ścieżki lub na schody. Kostka brukowa 6 cm stosuje się do podjazdów przydomowych. Skutecznie wytrzymają nacisk pojazdów, których waga nie przekracza 3,5 ton, co w zdecydowanej większości przypadków jest wystarczające. Kostka 8 cm wytrzyma zdecydowanie najwięcej- nie boi się nawet ciężkich maszyn, których waga wynosi kilkanaście ton.

Explore More

Elektryk Szczecin cennik

Elektryk Szczecin cennik
13 lutego 2024 0 Comments 0 tags

W dzisiejszych czasach, kiedy coraz więcej z nas decyduje się na remonty, modernizacje czy budowę domów, znajomość kosztów usług elektrycznych staje się kluczowa. Szczecin, będący jednym z największych miast w

Kontenery morskie

Kontenery morskie
15 lipca 2022 0 Comments 0 tags

Kontenery morskie do przewozu ładunków to niezawodny sprzęt transportowy. Standardowe wyposażenie zapewnia szybki transfer przewożonych towarów z miejsca na miejsce oraz zabezpiecza ładunek podczas dostawy na platformach drogowych, kolejowych i

Gładź szpachlowa

Gładź szpachlowa
17 maja 2022 0 Comments 0 tags

Gładź szpachlowa to uniwersalny materiał nadający się do wykańczania prawie każdej powierzchni. Z jej pomocą można nadać ścianom oryginalny wygląd, zlikwidować nierówności, pęknięcia i inne defekty kosmetyczne. Jest to materiał