Żyjemy w czasach, w których każdy chce dobrze wyglądać. Aparycja stała się czymś niezwykle ważnym, zwłaszcza u ludzi, którzy młodość mają już za sobą, a obecnie albo wkraczają w prawdziwą dorosłość, albo też starają się wycisnąć z niej tyle, ile się da. Nic dziwnego, że łysienie okazuje się dla każdego (a przede wszystkim mężczyzn) prawdziwą tragedią, a często również główną przyczyną popularnego (w złym tego słowa znaczeniu) “kryzysu wieku średniego”. Żyjemy jednak w XXI wieku i z łysieniem możemy sobie poradzić w znacznie lepszy sposób, niż poprzez założenie peruki czy pogodzeniem się z “łysymi-ja”. Wystarczy zapoznać się z czymś takim, jak przeszczep włosów.
Kiedy zdecydować się na przeszczep włosów?
Jednym z podstawowych powodów łysienia, które jest bezpośrednią przyczyną podejmowania decyzji o przeszczepie, jest testosteron – hormon w największych ilościach występujący u mężczyzn. W związku z tym to ich w większości dotyczy problem łysienia. Wspomniany hormon w największych ilościach wydzielany jest w wieku dojrzałym, za sprawą czego do łysienia najczęściej dochodzi po osiągnięciu określonego wieku. Jeżeli zawczasu zaobserwujemy u siebie pierwsze symptomy łysienia, możemy skutecznie sobie z nim poradzić właśnie decydując się na przeszczep włosów.
Musimy pamiętać, że nie zawsze jesteśmy w stanie pozwolić sobie na przeszczep włosów – i nie mówimy tutaj o kwestiach finansowych, ale bardziej o naszych indywidualnych uwarunkowaniach. Na tego typu zabieg nie możemy zdecydować się, jeżeli cierpimy na łysienie plackowate, a także stany zapalne skóry głowy. Wykluczają go również wszelkiego rodzaju cięższe choroby, w tym nowotwory czy chociażby cukrzyca. Niemożliwe jest dokonanie przeszczepu na głowie, którą niemal w całości pochłonęła łysina.
Główne metody dokonywania przeszczepu
Zanim w ogóle podejdziemy do zabiegu, ale już po upewnieniu się, że kwalifikujemy się do dokonania przeszczepu, musimy spotkać się z lekarzem celem ustalenia, w jaki efekt ostateczny celujemy. Pozwoli to ustalić nową linię włosów na czole – najczęściej zdaje się przy tym na porady lekarza, który wie, co zrobić, aby uzyskać jak najbardziej naturalny efekt. Sam zabieg zazwyczaj przebiega sprawnie i składa się z trzech etapów: pobrania mieszków włosowych, najczęściej z potylicy, przygotowania skóry głowy połączonego z ewentualnym wydzieleniem pojedynczych mieszków oraz właściwym ich wszczepieniu. Każda z trzech najczęściej stosowanych technik nieco inaczej podchodzi do każdego z tych etapów:
SmartGraft – najbardziej nowoczesna i współcześnie najchętniej stosowana technika częściowo zautomatyzowana. Korzysta się w niej z urządzenia, które delikatnie pobiera pojedyncze mieszki włosów, by wszczepić je w miejsce docelowe. Robi to z niemal stuprocentową skutecznością, nie uszkadzając pobieranych włosów. Dodatkowo nie pozostawia po sobie żadnych blizn oraz szwów.
Mikroimplanty – metoda niegdyś najchętniej stosowana, ustąpiła najpierw mikronakłuciom, potem SmartGrafcie. Polegała na tworzeniu w głowie mikroskopijnych kanalików, w które zostały wszczepiane włosy w postaci implantów. Te pochodziły z uprzednio pobranego paska owłosionej skóry głowy, najczęściej z potylicy – nieunikniona więc była blizna pozostała po zabiegu.
Mikronakłucia – ta technika nie wykorzystuje kanalików, jednak również wymaga pobrania paska owłosionej skóry głowy, a następnie z niego wyodrębnienia pojedynczych mieszków włosowych i wszczepienia ją właśnie poprzez nakłuwanie, koniecznie pod odpowiednim kątem i przy zachowaniu określonej odległości między implantami.
Ile kosztuje tego typu zabieg i o czym pamiętać?
Kwestia ceny zabiegu, jakim jest przeszczep włosów zależy od wielu czynników, z których decydującym jest powierzchnia łysiny. Im więcej trzeba będzie pokryć, tym droższy będzie zabieg. Dużo zależy również od konkretnej kliniki, techniki zabiegu oraz indywidualnego cennika. Ogólnie rzecz biorąc jednak ceny zabiegów zaczynają się od 1500 złotych, a sięgają nawet 10 tysiącom.
Po wydaniu takiej ilości gotówki należy pamiętać, aby dbać o skórę, na której został wykonany przeszczep. Prawdą jest, że tuż po zabiegu można wrócić do życia codziennego – nie należy jednak zapominać o odpowiedniej pielęgnacji. Pamiętajmy, że efekty przeszczepu nie pojawiają się tuż po nim – jak mówią lekarze, włosy najpierw muszą ponownie wypaść, ale bez mieszków, by po kilku miesiącach te drugie mogły rozpocząć ich ponowną produkcję.
Podsumowanie
Współcześnie łysienie nie jest równoznaczne ze stratą własnej aparycji, pięknego wyglądu oraz… włosów. Wszystko za sprawą takiego zabiegu, jak przeszczep włosów, który z roku na rok nabiera coraz większej popularności. Decydują się na niego nie tylko Ci, których łysienie jest bardzo widoczne, ale i osoby, które chcą zagęścić swoje owłosienie i uczynić swoją fryzurę bujniejszą niż kiedykolwiek wcześniej. Nic w tym dziwnego – w końcu cały proces jest bezpieczny, nieinwazyjny, a przede wszystkim diabelnie skuteczny. Na tyle, że niektóre kliniki dają dożywotnią gwarancję na wzrost włosów w miejscu docelowym.