Skleroterapia to pojęcie, które dla wielu osób brzmi nieco enigmatycznie. Tymczasem to nic innego jak zabieg pomocny w terapii niewielkich żylaków czy też teleangiektazji. Ze względu na niedużą inwazyjność, bardzo wiele osób decyduje się na tego rodzaju rozwiązanie. Zanim jednak przystąpimy do tego zabiegu, dobrze byłoby dowiedzieć się tego, w jaki sposób on właściwie przebiega. Warto także poznać przeciwwskazania do poddania się skleroterapii. Wiele osób zastanawia się także nad tym, czy przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu będzie karmienie piersią. Jak się jednak okazuje, zabieg ten można u matek karmiących wykonać. Trzeba jednak pamiętać o przestrzeganiu paru ważnych zasad. 

Skleroterapia – najważniejsze informacje

Skleroterapia stanowi metodę, która wykorzystuje środki chemiczne. Zadaniem środka chemicznego, który podaje się do światła naczynia jest przede wszystkim wywołanie stanu zapalnego w warunkach kontrolowanych, co ma doprowadzić do zarośnięcia naczynia. Co ciekawe, zabieg skleroterapii nie wymaga podania znieczulenia. Nie jest on bolesny dla pacjenta, mimo, że obawia się tego całkiem sporo ludzi. Czas trwania zabiegu także nie jest długi. Zabieg trwa bowiem nie dłużej niż pół godziny. Czasami może być jednak krótszy, a w niektórych przypadkach może on trwać nieco dłużej. Trzeba mieć na uwadze także okres rekonwalescencji, który wynosi do tygodnia. Nie należy obawiać się żadnych wysoce uciążliwych skutków ubocznych zabiegu. Co najwyżej może pojawić się delikatne zaczerwienienie skóry, a także jej delikatne zasinienie. Skutki te nie utrzymują się jednak jakoś bardzo długo. Nie są również uciążliwe. Jeżeli chcemy wykonać zabieg prywatnie, musimy liczyć się z kosztem około dwustu złotych. W wielu przypadkach jednak cena zabiegu jest wyższa i należy mieć tego świadomość.  

O czym musi pamiętać matka karmiąca przed zabiegiem?

Skleroterapia a karmienie piersiąBardzo wiele osób zastanawia się nad tym, czy zabieg skleroterapii może być wykonany u kobiet karmiących. Warto zatem przed poddaniem się zabiegowi, dowiedzieć się, jakie są przeciwwskazania do poddania się mu. Podstawowym i najważniejszym przeciwwskazaniem do skleroterapii będzie rzecz jasna uczulenie na środek chemiczny wykorzystywany podczas zabiegu. Ostra zakrzepica oraz zatorowość płucna także będą przeciwwskazaniami do poddania się temu zabiegowi. Na tym jednak nie koniec. Wśród przeciwwskazań wymienia się także ciężką infekcję organizmu oraz oczywiście konieczność długotrwałego unieruchomienia. Wyżej wymienione przeciwwskazania mają charakter bezwzględny. Istnieją również przeciwwskazana względne do wykonania zabiegu skleroterapii. Należy zaliczyć do nich między innymi miażdżycę, a także duże ryzyko zatorów czy zakrzepów. Przeciwwskazaniem do poddania się zabiegowi będzie również silna skłonność do alergii. Niektórzy twierdzą, że przeciwwskazaniem względnym jest także karmienie piersią, ale większość specjalistów wyraża zgodę na przeprowadzenie zabiegu skleroterapii. Trzeba jednak pamiętać o paru ważnych kwestiach. Przede wszystkim kluczowe jest właściwe przygotowanie do zabiegu. Należałoby wstrzymać się z karmieniem dziecka przez minimum dobę po zabiegu. Większość specjalistów zaleca jednak 72 godziny przerwy w karmieniu dziecka po zabiegu. Wówczas istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo tego, że lek przeniknie do mleka kobiecego. Trzeba jednak pamiętać o tym, że odstawienie dziecka od piersi na 3 dni może być problematyczne. Jeżeli więc istnieje możliwość wstrzymania się od zabiegu, należy to zrobić. 

Co jeszcze należy wiedzieć na temat skleroterapii?

Jeżeli przygotowujemy się do zabiegu skleroterapii, musimy wybrać dobry gabinet, w którym zostanie przeprowadzony zabieg. Okazuje się, że największy wybór specjalistów wykonujących zabieg skleroterapii będziemy mieli w dużych oraz prężnie rozwijających się miastach. Szanse na znalezienie dobrych specjalistów są więc całkiem spore. Nie ulega wątpliwości, że najlepiej przejrzeć oferty poszczególnych gabinetów, zanim zdecydujemy się na ostateczny wybór. Wskazane będzie przejrzenie opinii o poszczególnych specjalistach. Im większa liczba pozytywnych opinii na temat danego specjalisty, tym większe prawdopodobieństwo tego, że zabieg się powiedzie. Trzeba byłoby unikać gabinetów, które posiadają negatywne opinie pacjentów. Trzeba także pamiętać o tym, aby prowadzić zdrowy oraz zrównoważony tryb życia, aby problem z żylakami nie nawracały. Zaleca się zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę. Wskazane będzie również unikanie używek. Szczególnie niebezpieczny jest tytoń. Warto rozważyć również rezygnację z antykoncepcji hormonalnej, jeżeli jest to możliwe. Nie sposób nie zauważyć, że wskazana będzie duża ilość produktów, które działają wzmacniająco na naczynia krwionośne. Należałoby także zatroszczyć się o odpowiednią aktywność fizyczną. Najlepszym rozwiązaniem będzie aktywność regularna, ale umiarkowana. Zbyt intensywne aktywności fizyczne mogą nasilać problemy związane z żylakami. Warto także unikać noszenia obcisłych spodni, bo ich noszenie może nasilać problemy. 

Explore More

Alergie sezonowe

Alergie sezonowe

Alergie sezonowe to problem, który dotyka miliony ludzi na całym świecie, szczególnie wiosną i latem, gdy rośliny intensywnie kwitną. Symptomy, takie jak kichanie, swędzenie oczu, katar czy zatkany nos, mogą

Co to jest wszywka – esperal

Co to jest wszywka - esperal

Co to jest wszywka – esperal: Alkoholizm to choroba, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Choć zależy od jednostki, jak bardzo będzie uzależniona od alkoholu, to jednak każdy uzależniony

Ile kosztują implanty pełnej szczęki?

Ile kosztują implanty pełnej szczęki?

Ile kosztują implanty pełnej szczęki? Utrata zębów w żuchwie to bardzo poważny problem. Jednak nie jest to już problem jak kiedyś. Trzeba przyznać, że nowoczesne podejście do stomatologii robi wrażenie.