Preparaty do tamowania krwawienia: w wyposażeniu każdego gabinetu podologicznego powinny znaleźć się preparaty służące do tamowania krwawienia. Do drobnego skaleczenia może dojść w trakcie wykonywania podstawowych zabiegów, takich jak np. leczenie wrastającego paznokcia czy opracowywanie skórek. Preparaty do tamowania krwi wykorzystuje się również w terapii ran (np. przy stopie cukrzycowej) i owrzodzeń. Jak działają preparaty do tamowania krwawienia? Do czego ich używać? Które wybrać? 

Preparaty do tamowania krwawienia – dlaczego są potrzebne w gabinecie podologicznym?

Podolog pracuje na żywej tkance, operując ostrymi narzędziami. Bardzo często pacjenci zgłaszają się z zaawansowanymi zmianami, które są stosunkowo trudne w usunięciu. W trakcie zabiegu może się więc zdarzyć, że dojdzie do przerwania ciągłości naskórka. Skaleczenia są drobne, jednak wymagają szybkiej i natychmiastowej interwencji, aby móc dalej kontynuować zabieg. Dzięki specjalnym preparatom do tamowania krwawienia już po kilku sekundach można ponownie wrócić do pracy.

Preparaty te sprawdzają się także w momencie:

  • przegrzania czy naruszenia wałów okołopaznokciowych, podczas opracowywania skórek;
  • krwawienia na skutek usunięcia fragmentu wrastającego paznokcia – bardzo częstej dolegliwości.

Preparaty te wspomagają również leczenie m.in. grzybicy, dzięki zawartości składników o działaniu przeciwgrzybiczym i bakteriobójczym.

Preparaty do tamowania krwawienia – jakie jeszcze jest ich zastosowanie?

Preparaty do tamowania krwawienia, wbrew swojemu ogólnemu zastosowaniu, sprawdzają się przy różnych dolegliwościach. Oczywiście ich głównym zastosowaniem są wszelkiego rodzaju skaleczenia.

Inne zastosowanie preparatów do tamowania krwawienia to:

  • wsparcie w gojeniu się trudnych ran i owrzodzeń – typowych dla osób zmagających się z tzw. stopą cukrzycową;
  • przyspieszenie gojenia się ran wokół paznokci i na skórze stóp.

Preparaty te mogą wspomagać również leczenie zanokcicy. Jest to schorzenie związane z rozwojem stanu zapalnego w obrębie wałów i płytek paznokciowych. Najczęstszą przyczyną rozwoju tej dolegliwości są skaleczenia i urazy, powstające np. przy opracowywaniu skórek. Poza bólem i zaczerwienieniem, zanokcicy towarzyszyć może łuszczenie się naskórka, obrzęk, a przy braku dalszego leczenia – pojawia się ropa.

Preparaty do tamowania krwawienia, takie jak Zulan, zawierają składniki łagodzące stan zapalny i przyspieszające gojenie się tkanki.

Jak działają preparaty do tamowania krwi?

Działanie preparatów do tamowania krwi opiera się przede wszystkim na obkurczaniu naczyń krwionośnych, co spowalnia przepływ krwi i tym samym – ogranicza jej wydostawanie się na powierzchnię.

Działanie to preparaty zawdzięczają obecności odpowiednich substancji, np.:

  • chlorku glinowego,
  • polikrezulenu.

Preparaty do tamowania krwi, o działaniu gojącym, mają również skłonność do pobudzania naczyń krwionośnych i usprawniania przepływu krwi. Dzięki temu wspierają procesy tworzenia się nowych złączeń między tkankami i usprawniają gojenie się ran.

Preparaty do tamowania krwawienia – co wybrać?

Wybierając preparaty do tamowania krwawienia, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę ich skład. Substancje, które dobrze sprawdzają się przy obkurczaniu naczyń krwionośnych (a tym samym – hamowaniu krwawienia) to np. chlorek glinu czy polikrezulen.

Preparat do tamowania krwawienia z polikrezulenem

Zulan to bardzo popularny preparat, stosowany do tamowania krwawienia. Jego działanie opiera się na substancji aktywnej, jaką jest polikrezulen. Składnik ten:

  • działa obkurczająco na naczynia krwionośne,
  • wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwgrzybicze.

Preparat powoduje również koagulację, czyli rozpuszczenie martwych tkanek, co wpływa na szybszy proces regeneracji i odbudowy naruszonej tkanki skórnej. Na szybszy proces gojenia się ran wpływa również fakt, iż preparat ten sprzyja przekrwieniu w zdrowych warstwach tkanki, co wpływa na lepsze odżywienie komórek i tworzenie nowych połączeń między nimi, a więc – odbudowę naskórka. Zulan przeznaczony jest głównie do stosowania w gabinecie podologicznym. Regularne korzystanie z preparatu (podczas ok. 2–4 wizyt, w zależności od stopnia zaawansowania) pozwala zagoić stany zapalne powstałe po usunięciu np. wrastającego paznokcia.

Preparat do tamowania krwawienia z chlorkiem glinu

Hemoalustat to preparat opierający się na działaniu chlorku glinu w stężeniu 25%. Jest to substancja znana przede wszystkim ze swoich właściwości obkurczających naczynia krwionośne. Dzięki temu redukuje obrzęk i spowalnia krwawienie. Dodatkowo preparat działa ściągająco i przeciwzapalnie. Jest w pełni bezpieczny dla skóry (nie posiada substancji toksycznych) oraz nie powoduje podrażnień. Dostępny jest w formie płynu lub żelu.

Explore More

Psychoterapeuta z Gdyni

Psychoterapeuta z Gdyni
20 marca 2024 0 Comments 0 tags

Życie w dynamicznie rozwijającym się mieście, jakim bez wątpienia jest Gdynia, niesie ze sobą wiele wyzwań. Czasem presja, stres, czy nawet codzienne trudności mogą przytłoczyć do tego stopnia, że samodzielne

Ośrodek leczenia uzależnień

Ośrodek leczenia uzależnień
6 lipca 2022 0 Comments 0 tags

Ośrodek leczenia uzależnień – uzależnienie jest chorobą przewlekłą. Z czasem ewoluował, trafiając coraz więcej osób uzależnionych. Pomimo wielu epidemii, których doświadczyła ludzkość, niewiele osób porównało do przerażających konsekwencji narkomanii. Należy

Poradnia ortopedyczna Szczecin

Poradnia ortopedyczna Szczecin
11 sierpnia 2023 0 Comments 0 tags

Poradnia ortopedyczna Szczecin: W dzisiejszym zabieganym świecie, w którym wiele osób codziennie stawia czoła wyzwaniom zarówno zawodowym, jak i osobistym, zdrowie staje się bezcennym skarbem. Jednym z kluczowych elementów zdrowego