Plecaki worki zdobyły uznanie zarówno u najmłodszych, jak i u nieco starszych klientów. Ten model plecaka króluje na rynku już od kilku lat i do tej pory nic nie zapowiada tego, żeby miało się to zmienić. Nie trzeba ich zapinać na zamek, ani nawet na guziki – wystarczy po prostu użyć ściągacza. Z tego względu taki worek może być dobrą opcją np. dla przedszkolaka. Dodatkowo jego konstrukcja jest bardzo prosta, więc bez problemu uszyjesz go samodzielnie. Chcesz wiedzieć jak wykonać taki worek plecak dla dziecka https://maremidesign.pl/kategoria/plecak-worek-quot-dla-dziecka-quot? Świetnie trafiłeś, przeczytaj poniższe porady i samodzielnie uszyj swojemu dziecku ładny i praktyczny plecak.

Plecak worek – co to takiego?

Worek-plecak dla przedszkolaka - jak uszyćPlecak typu worek to bardzo prosty konstrukcyjnie plecak. Składa się on jedynie z dużej kieszeni, bez przegródek, oraz sznurka – który stanowi jednocześnie ściągacz i ramiączka. Obecnie na rynku można dostać worko plecaki https://maremidesign.pl/ w przeróżnych wzorach i kolorach, a także wykonane z różnych materiałów. Grubsze worki, np. z jeansu, mogą posłużyć nawet jako plecak szkolny, do którego trzeba zapakować książki. Jeżeli poszukujesz plecaka odpowiedniego dla przedszkolaka, to niekiedy może być to dużym wyzwaniem. Dzieci w tym wieku lubią różne postaci z bajek i czasem ciężko jest znaleźć plecak z ulubionym bohaterem. Jednak jeżeli umiesz szyć na maszynie i znajdziesz odpowiednie materiały to możesz samodzielnie uszyć plecaczek worek dla swojego dziecka. Jego wykonanie jest bardzo proste – nie wymaga dużo czasu, ani dużej ilości materiałów.

Niezbędne materiały

Zanim przystąpimy do szycia worka dziecięcego powinniśmy przygotować wszystkie materiały, które będą nam do tego niezbędne. Aby wykonać worek plecak dla dzieci potrzebne Ci będą:

 • 0,5 metra bieżącego materiału – do wykonania kieszeni plecaka,
 • 0,5 metra bieżącego podszewki poliestrowej,
 • oraz 3 metry sznurka – najlepiej o grubości około 8-10mm.

Kupując materiały zwróć szczególną uwagę na grubość wybieranego sznurka. Nie powinien być on cieńszy niż 8 mm, ponieważ może okazać się za słaby, a w efekcie pękać. W worko plecaku sznurek stanowi nie tylko ściągacz, ale i ramiączka, w związku z czym zbyt cienki sznurek może wbijać się w ramiona i powodować dyskomfort. Jeżeli chodzi o tkaninę, z której wykonamy plecak worek dziecięcy to może być ona dowolna. Dobór materiału, z którego wykonana zostanie kieszeń zależy tylko od nas i naszych preferencji. Dobrze sprawdzi się tu np. poliester lub jeans. Jak wiadomo dzieci zazwyczaj lubią kolorowe materiały, najlepiej ze swoimi ulubionymi bohaterami z bajek, dlatego warto poszukać takiej właśnie tkaniny. Jeżeli jednak nie uda Ci się znaleźć materiału, który przedstawiałby ulubioną postać Twojego dziecka możesz wybrać jednolity kolor i naszyć na niego naszywkę. Na przykład szyjąc plecak worek granatowy https://maremidesign.pl/kategoria/plecaki-worki-3 możesz na środku przyszyć logo Supermana lub Psiego Patrolu.

Worek plecak – jak uszyć

Wykrój elementów na worek dla przedszkolaka:

 • kieszeń – 35x40cm,
 • tunele – 10x40cm (x2),
 • szlufki – 10x10cm (x2),
 • oraz prostokąt 35x80cm z podszewki.

Po przygotowaniu wszystkich niezbędnych prostokątów, o odpowiednich wymiarach, można zacząć zszywać worek plecak. 

 1. Na początku wykonaj szlufki z elementów o wymiarach 10x10cm – aby to zrobić złóż je na pół i przeszyj na 1cm. 
 2. Otrzymane tunele wywróć na drugą stronę, przeprasuj i przestębnuj ich boki.
 3. Kieszeń worka, o wymiarach 35x40cm, złóż na pół – prawą stroną do prawej strony. 
 4. Do złożonej kieszeni włóż złożone na pół szlufki – na wysokość ok. 6cm, po czym zszyj boki plecaka jednocześnie wszywając szlufki.
 5. Ułóż boki worka tak, aby utworzyły trójkąt, odmierz 3cm od wierzchołka i z obu stron przeszyj wszystko prostopadle.
 6. Weź elementy 10x40cm, podwiń je dwa razy (po 1cm z każdego krótszego boku), a następnie przeszyj – w ten sposób wykonasz tunele.
 7. Gotowe tunele zaprasuj na pół – wzdłuż dłuższego boku.
 8. Nadszedł czas na wykonanie podszewki, aby to zrobić zszyj boki podszewki na 1cm – zostawiając ok. 15cm otwór w jednym z nich – posłuży on do wywrócenia worka na drugą stronę.
 9. Wykonaj dno podszewki, w tym celu ułóż jej boki w trójkąt, po czym odmierz po 3cm od wierzchołka i przeszyj z obu stron prostopadle. 
 10. Włóż podszewkę do worka – pamiętaj o tym, aby prawa strona była odwrócona do prawej strony.
 11. Pomiędzy worek a podszewkę włóż przygotowane wcześniej tunele. 
 12. Zszyj wszystkie elementy dookoła na 1cm.
 13. Gdy wszystko będzie pozszywane odwróć worek plecak na prawą stronę przez otwór w podszewce i zaszyj go na 1mm.
 14. Uprasuj worek, a następnie przestębnuj na 1mm.
 15. Pozostało wykonać ściągacz i ramiączka, w tym celu przetnij sznurek na pół i oba elementy przewlecz dookoła tunelu.
 16. Plecak jest prawie skończony, teraz wystarczy tylko, że włożysz końce sznurków w szlufkę i zawiążesz je na supeł. 

Tak wykonany worek na plecy dla dzieci sprawdzi się idealnie dla każdego przedszkolaka. Będzie mógł nosić w nim wszystkie niezbędne rzeczy, takie jak: jedzenie, picie, zabawki, kredki czy inne potrzebne przybory. Gotowy plecak możesz dodatkowo ozdobić różnego rodzaju naszywkami, lub przyczepić do niego jakiś breloczek.

Explore More

Duże torby na ramię z wewnętrznymi kieszeniami

Duże torby na ramię z wewnętrznymi kieszeniami
20 grudnia 2023 0 Comments 0 tags

W dzisiejszym dynamicznym świecie, gdzie tempo życia często przyprawia o zawrót głowy, poszukiwanie praktycznych rozwiązań staje się nieodłącznym elementem codzienności. Jednym z takich funkcjonalnych dodatków do naszej garderoby są duże

Ekskluzywna odzież męska – czy jest ona dla każdego?

27 lipca 2020 0 Comments 0 tags

Obecnie praktycznie każdy mężczyzna chce dobrze wyglądać, mieć markowe ubrania najwyższej jakości, posiadać dom, samochód oraz mieć życie na możliwie jak najwyższym poziomie. Stanowi to chęć podniesienie swojego standardu życia

Blog książkowy

Blog książkowy
25 września 2023 0 Comments 0 tags

Blog książkowy: czytanie to nie tylko sposób na oderwanie się od rzeczywistości, ale także fantastyczna droga do rozwoju osobistego. Wciągające powieści, mądre eseje i inspirujące poradniki pozwalają nam odkrywać świat