Płytki drewnopodobne są ostatnio jednym z modniejszych  trendów zarówno w aranżacji wnętrz, jak i użytkowych płaszczyzn zewnętrznych. Wykorzystanie płytek drewnopodobnych w aranżacji wnętrza albo na zewnątrz może podnieść znacznie poziom estetyki oraz ocieplić wizerunek domostwa. Funkcjonalność płytek drewnopodobnych powoduje, że sprawdzają się nie tylko na podłogach w każdym miejscu, ale również  na ścianach. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że uzyskanie naturalnego efektu może być utrudnione i trzeba zwracać szczególną uwagę na sposób ich układania.

Jak wybierać płytki drewnopodobne?

Płytki ceramiczne drewnopodobne wytwarza się tak, aby nie tylko wyglądem, ale i kształtem odzwierciedlały naturalne deski podłogowe. Możemy przy tym wybierać ich wielkość z różnych dostępnych. Płytka drewnopodobna o dużym formacie, np. 20×120 albo 24.8×100 stwarza warunki do szybszego układania oraz ograniczenia ilości spoin.

Przy wyborze dobrze jest zwrócić uwagę na powierzchnię płytki. Niektóre są gładkie, ale bywają również strukturyzowane, oddające fakturą wyżłobienia powstałe w prawdziwych deskach. Przy tym niekoniecznie za taki model zapłacimy koszmarnie duże pieniądze, ponieważ często można trafić na wyprzedaż płytek ceramicznych.

Jeszcze inne płytki wykonane są w technice słojów kontrastowych, a efekt tonalności możemy dodatkowo możemy wzmacniać ciemniejszą o kilka tonów fugą. Ponadto wybór płytek musi dotyczyć takich aspektów, jak duża liczba sęków albo ich brak, czy też kontrastowy albo stonowany wyraz słojów. Można również zdecydować się na kolekcję, która z założenia ma być kontrastowa, a płytki imitować różne gatunki drewna w zróżnicowanej kolorystyce oraz tonacji.

Odpowiednie płytki do różnorakich płaszczyzn

Praca z każdą płytką wymaga sprawdzenia zawartości opakowania, czyli stanu płytek. Płytki imitujące drewno mają zaś różne wzory w jednej kolekcji, co sprzyja unikalności każdej wykładanej powierzchni. Szczególnie tonalne płytki mają tę cechę, że na ułożonej podłodze nie tworzą powtarzalnych wzorów. Przy aranżacji własnego wnętrza jest to dodatkowy sprzymierzeniec, umożliwiający stworzenie własnej i wyjątkowej kreacji.

Każda przestrzeń przy wykorzystaniu otwiera możliwości aranżacyjne przy wykorzystaniu płytek przypominających drewno. Wnętrzarskie marzenia można spełniać zestawiając płytki gresowe inspirowane drewnem, a przecież płytki antypoślizgowe zewnętrzne doskonale sprawdzą się zarówno na tarasie, jak i na schodach. Płytki drewnopodobne sprawdzą się w salonie. Można tam zresztą położyć np. płytki podłogowe Paradyż, które doskonale się nadają na ogrzewanie podłogowe. W kuchni drewnopodobne płytki sprawdzą się zarówno przy meblach laminowanych, czy nawet wystroju kamiennym, gdyż drewno doskonale łączy się zarówno z kamieniem, innym drewnem, jak i metalami. Z kolei korytarz, przedpokój, czy tarasy są to miejscami, w których tradycyjne drewno może być narażone na nadmierny wpływ warunków atmosferycznych albo duży ruch i szybko ulec zniszczeniu. ceramika jest bardziej odporna i znacznie łatwiej jest na niej utrzymać czystość.

W łazience z kolei możemy położyć z powodzeniem płytki na ogrzewanie podłogowe oraz płytki na ścianach i dodać łazience przytulności i ciepła.

Przystąpienie do układania płytek drewnopodobnych

Układanie płytek podłogowych z marszu jest niewskazane w wypadku płytek drewnopodobnych. Przed ułożeniem ostatecznym zawsze powinno się je ułożyć na sucho, czyli poeksperymentować z ułożeniem słojów, ewentualnych sęków, wpływu na wygląd fug itp. Oczywiście to samo dotyczy ścian, chociaż w tym wypadku potrzebna będzie również wyobraźnia, gdy w wypadku podłogi już po prostu nie, gdyż ułożone przedstawią jasny obraz sytuacji. Ponadto możemy nie tylko sprawdzać płytki z jednego opakowania, ale i z pozostałych, dopasowywać płytki całe i te, przeznaczone do cięcia. Jeszcze większe znaczenie przy takiej próbie ma natomiast obejrzenie podłogi, która ma zostać wykonana z płytek drewnopodobnych o różnych kolorach, czyli różnych imitacjach drewna. Bez próby na sucho może nam wyjść pstrokacizna zamiast kontrastów, a zdejmowanie przytwierdzonych płytek i ich oczyszczanie może zniechęcić do takiej pracy każdego, nawet wynajętego fachowca. Po rozplanowaniu ułożenia wszystkich elementów podłogi lub ściany dobrze jest poukładać wszystko w odpowiedniej kolejności na kupki, a nawet ponumerować spodnie części.

Montaż płytek najlepiej zlecić fachowcom, ale jeżeli pragniemy z jakichś powodów układać płytki samodzielnie, rozpoczynamy od płytek całych, dopiero potem docinając brakujące fragmenty. Ważne przy układaniu płytek drewnopodobnych, które są z reguły znacznie dłuższe w porównaniu do ich szerokości, jest układanie ich w maksymalnie do 1/3 długości w stosunku do płytki sąsiadującej. Układanie płytek drewnopodobnych w stylu ceglanego muru jest niewskazane, gdyż długie płytki mogą posiadać skazy i krzywizny wynikające z procesu produkcji i łatwiej jest je ukryć przy rekomendowanym układaniu płytek. Fugi dobieramy według uznania, ale powinny być o kilka tonacji ciemniejsze.

Explore More

Wykończenie wnętrz Szczecin

Wykończenie wnętrz Szczecin
19 kwietnia 2024 0 Comments 0 tags

Wykończenie wnętrz Szczecin to proces wymagający dokładnego planowania, znajomości lokalnych zasobów oraz przemyślanej strategii działania. Każdy, kto decyduje się na remont lub odświeżenie mieszkania czy domu, powinien mieć na uwadze

Kraków rolety

Kraków rolety
1 czerwca 2022 0 Comments 0 tags

Kraków rolety: każdy dom powinien być wyjątkowy i nie ma różnicy czy to małe mieszkanie czy przestronna rezydencja. Głównym zadaniem przy projektowaniu mieszkania jest stworzenie komfortu, przytulności i jednolitego stylu.

Tkaniny wodoodporne – praktyczne i piękne

24 lipca 2020 0 Comments 0 tags

Każdy z nas potrzebuje w swoim domu tekstyliów, które nadają ciepła i kameralności. Trudno nam wyobrazić sobie wnętrza bez dekoracyjnych zasłon, firanek czy ozdobnych poduszek na sofie w salonie. To