Gdzie warto kupić pensjonat? Prowadzenie własnego pensjonatu to marzenie wielu osób. Agroturystyka staje się coraz popularniejsza wśród turystów, dlatego też może przynosić nam niemałe zyski. Niemniej jednak najpierw musimy pensjonat wybudować. Alternatywnym rozwiązaniem będzie jego zakup.

Miejscowość atrakcyjna turystycznie

Na początku musimy zdać sobie sprawę z tego, że nasz pensjonat powinien znajdować się w atrakcyjnej, pod względem turystycznym, miejscowości. Z usług pensjonatu najczęściej korzystają bowiem turyści. Co więcej, pensjonaty kojarzą nam się nieco z agroturystyką, zatem powinny znajdować się w otoczeniu natury. Zwykle zakładamy pensjonaty nad morzem, w górach bądź ewentualnie na wsiach. Tam też powinniśmy ich szukać, jeśli zastanawiamy się nad ich zakupem. Weźmy pod uwagę, że każda lokalizacja charakteryzuje się nieco innymi warunkami. Jeśli zależy nam na całorocznym prowadzeniu pensjonatu, postawmy na miejscowości górskie. Tam bowiem sezon trwa zarówno latem, jak i zimą. Jeżeli jednak pensjonat ma być jedynie sezonowym źródłem dochodu, to możemy wybrać miejscowość nadmorską. 

Pensjonat w górach

Gdzie warto kupić pensjonat?
Gdzie warto kupić pensjonat?

Wielu z nas uwielbia wręcz chodzić po górach. Nic dziwnego – górskie, czyste powietrze bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Niemniej jednak prowadzenie pensjonatu w górach wiąże się z kilkoma warunkami. Przede wszystkim zdecydujmy się na miejscowość atrakcyjną dla turystów, lecz niekoniecznie na samo serce gór, czyli na przykład Zakopane. Tam bowiem trudno będzie nam rozwinąć interes, chyba że kupimy naprawdę dobrze prosperujący pensjonat. Sezon w górach trwa cały rok, zatem nasz pensjonat powinien być dostosowany do warunków zarówno letnich, jak i zimowych. Musi być w nim ogrzewanie, lecz dobrze, jeśli znajduje się także klimatyzacja. W pensjonacie górskim powinniśmy zapewnić turystom regionalne posiłki, przygotowane z domowych wyrobów. Turyści bardzo cenią sobie smaki regionów, dlatego będziemy musieli nauczyć się regionalnej kuchni, a także zadbać o odpowiednie składniki do przygotowywania dań. 

Pensjonat nad morzem

Zakup pensjonatu nad morzem stanowi nieco bardziej wymagającą inwestycję. Dlaczego? Ponieważ musimy dobrze wybrać jego lokalizację. Bardzo wiele miejscowości reklamuje się jako nadmorskie, choć wcale nie mają one dostępu do morza. Owszem, często wystarczy 10 minut jazdy samochodem i jesteśmy na plaży. Większość turystów stawia jednak na miasteczka lub wsie, gdzie mogą spokojnie przejść na plażę na piechotę. Plusem zakupu pensjonatu nad morzem jest fakt, iż nie musimy przywiązywać aż takiej wagi do tego, jakie dania serwujemy. Muszą być one smaczne i przygotowane z wysokiej jakości składników, lecz niekoniecznie musimy stawiać na kuchnię typowo regionalną. Otóż kuchnia nadmorska rządzi się swoimi prawami – turyści ponad wszystko preferują rybę i owoce morza. 

Poznaj najlepsze miejscówki:

Pensjonat nad jeziorem

Jeśli chcemy kupić pensjonat nad jeziorami, to zwykle stawiamy na sezonowe jego funkcjonowanie. Pensjonat powinien być zlokalizowany jak najbliżej zbiornika wodnego. Dobrze, jeśli dodatkowo będziemy posiadać własne skutery wodne, żaglówki i innego rodzaju sprzęt do wody. Pensjonat powinien oferować turystom leżaki i akcesoria typowo plażowe, dzięki którym odpoczynek będzie przyjemniejszy. Co roku nad jeziora przyjeżdża bardzo wielu turystów, dlatego zakup pensjonatu nad wodą to dobra inwestycja.

Pensjonat na wsi

Na początku zaznaczmy, że nie każdy nadaje się do prowadzenia pensjonatu na wsi. Przede wszystkim musimy lubić kontakt z naturą, a także prace przy zwierzętach. Kupując pensjonat za miastem, zadbajmy o to, aby posiadał on własną zagrodę ze zwierzętami. Turyści bardzo cenią sobie możliwość kontaktu z natura, a także świeże jajka czy mleko na śniadanie. Z nich możemy również przygotować typowo polskie posiłki, które zaserwujemy gościom. W praktyce bardzo opłaca się kupić pensjonat za miastem. Turyści bowiem bardzo chętnie przyjeżdżają na wieś. Chcą odpocząć od zgiełku wielkiego miasta, poleżeć na trawie, a także spróbować wiejskich specjałów. Niemniej jednak najpierw upewnijmy się, że sami będziemy w stanie poprowadzić pensjonat w takich warunkach.

Gdzie szukać ofert?

Pozostaje jeszcze kwestia, gdzie w ogóle znajdziemy oferty kupna pensjonatu? Przede wszystkim przeglądajmy portale ogłoszeniowe. Zwróćmy uwagę głównie na portale z ogłoszeniami o zakupie czy sprzedaży nieruchomości. Jeśli zależy nam na zakupie pensjonatu w konkretnym miejscu, to zwiedźmy daną miejscowość. Niektórzy właściciele wystawiają bowiem ogłoszenia o sprzedaży w pobliżu swojego pensjonatu. W ostatnim czasie ofert sprzedaży pensjonatów nie brakuje. Powodem jest mijająca już pandemia, która szerokich echem odbiła się na turystyce, także tej lokalnej. Niemniej jednak znalezienie odpowiedniej oferty w wymarzonym miejscu to już nie lada wyzwanie. Musimy być więc cierpliwi, ponieważ poszukiwania pensjonatu na sprzedaż wymagają dużej ilości czasu. Warto jednak szukać, ponieważ czasami możemy znaleźć doskonałe miejsca w korzystnej cenie.