Liczba rejestrowanych w Polsce samochodów rośnie z roku na rok. Im więcej aut, tym więcej pracy mają mechanicy. To dobra wiadomość szczególnie dla osób prowadzących, bądź zamierzających założyć, warsztat samochodowy. Na jaki zakres pomocy można w nim liczyć? Kto może otworzyć warsztat samochodowy i czy warto to zrobić? Jakie kroki należy ku temu podjąć?
Warsztat samochodowy – jaką pomoc oferuje?
Warsztat samochodowy wiąże się z:
- Konserwacją i przebudową pojazdów samochodowych,
- Różnego rodzaju naprawami.
Czynności, które wchodzą w zakres działania warsztatu samochodowego to:
- Instalowanie akcesoriów oraz części w pojazdach samochodowych (z wyłączeniem motocykli);
- Lakierowanie oraz malowanie;
- Naprawy (części, elektronicznych systemów wtryskowych, elektryczne, mechaniczne, nadwozia, okien, siedzeń samochodowych, szyb);
- Przeglądy;
- Wykonywanie zabiegów antykorozyjnych w pojazdach samochodowych, ale z wyłączeniem motocykli;
- Wymiana oraz zakładanie dętek i opon (razem z ich naprawą).
Powyższe usługi są przeważnie świadczenie z pomocą odpowiedniej, najczęściej wyspecjalizowanej infrastruktury technicznej tj. maszyn, narzędzi, pomieszczeń, urządzeń.
Polecamy także:
Kto może otworzyć warsztat samochodowy?
Czy trzeba posiadać specjalnie uprawnienia, by otworzyć tego typu działalność? Otóż nie. Jest to największa zaleta dla osób chcących prowadzić warsztat samochodowy. Każdy może się tym zająć, czy to biznesmen, który chce posiadać firmę, będącą źródłem dochodów, czy zagorzały mechanik samochodowy w Szczecinie, który chce zarabiać poprzez realizację własnych pasji. Warsztat samochodowy najczęściej rejestrowany jest jako jednoosobowa działalność gospodarcza, choć można go prowadzić w wielu formach. Trzeba wybrać również sposób opodatkowania swojego biznesu. Ponadto należy opłacać składki ZUS (ok. 1000 zł miesięcznie). Jednakże dla osób, które zakładają swoją pierwszą firmę przewidziana jest ulga przez pierwsze 2 lata działalności. W warsztacie samochodowym wymienia się wiele rodzajów olei i płynów, niebezpiecznych dla środowiska. Dlatego też należy przystosować go tak, aby spełniał wszelkie wymogi dotyczące ochrony środowiska. Natomiast zużyte produkty muszą być stosownie składowane, a następnie przekazane do utylizacji.
Od przedsiębiorcy, który planuje założyć mechanikę pojazdową nie wymaga się ani licencji, ani pozwoleń, ani uprawnień. Posiadanie odpowiedniej wiedzy, pozwala na prowadzenie warsztatu samochodowego nawet w garażu. Jeśli chodzi o stronę formalną – fakt rozpoczęcia takiego typu działalności trzeba zgłosić (w zależności od wybranej formy prawnej) do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej bądź do Krajowego Rejestru Sądowego. Aby zarejestrować jakąkolwiek działalność gospodarczą, uprzednio należy wybrać odpowiedni numer PKD. Warsztat samochodowy to 45.20.Z. Wymagana jest także kasa fiskalna – w przypadku wykonywania usługi w ramach warsztatu na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej.
Czy warto otworzyć warsztat samochodowy?
Jak wyżej napisano, liczba samochodów nieustannie rośnie, dlatego też proporcjonalnie zwiększa się zapotrzebowanie na usługi mechaniczne. Czy więc warsztat samochodowy to pewny biznes? Oczywiście, że tak. W tym miejscu prędzej, czy później zjawi się każdy właściciel auta. Osoby, które znają się na pojazdach samochodowych, a ponadto mają stosowne kwalifikacje, pasjonują się motoryzacją, powinny koniecznie pomyśleć nad własnym warsztatem samochodowym. Czy będzie warto? Pytanie zdaje się retoryczne wobec powyższego. Wątpliwości budzą zazwyczaj kwestie: gdzie otworzyć warsztat samochodowy? Jakiego będą koszta jego budowy, bądź jak zdobyć na to środki? Kolejna niewiadoma – jak utrzymać klientów w warsztacie? Najważniejszy jest biznesplan, środki na uruchomienie warsztatu oraz lokalizacja i lokal.
Po pierwsze – biznesplan
Co musi zawierać biznesplan? Przede wszystkim:
- Nazwę warsztatu,
- Opis planowanej inwestycji,
- Plan marketingowy (działania reklamowe promujące warsztat),
- Prognozowane koszta otwarcie interesu,
- Zakres usług.
Przygotowanie biznesplanu nie tylko ułatwi planowanie własnej działalności, ale może przyczynić się do przyznania dotacji unijnych na warsztat mechaniczny.
Po drugie – dotacje unijne na warsztat samochodowy
Uruchomienie warsztatu to wysokie koszta. Od czego zależy ostateczna kwota jego budowy?
- Lokalizacja.
- Wyposażenie.
- Zakres świadczonych usług.
Bardzo często przedsiębiorca nie jest w stanie pokryć jej z własnych finansów. Ponadto, kiedy nie ma zdolności kredytowej pomocne okazują się dotacje unijne na warsztat samochodowy. Istnieje wiele programów wsparcia ze strony Unii Europejskiej, należy tylko znaleźć odpowiedni dla siebie.
Po trzecie – lokalizacja i lokal
Wybór lokalizacji jest jednym z kluczowych elementów. Jeśli chodzi o nowo otwarty warsztat – najważniejsze, aby klienci mieli do niego blisko. Nadmienić trzeba, że działki w centrach dużych miast są bardzo drogie, stąd też przedsiębiorcy decydują się na prowadzenie działalności w garażu. Jest to znacznie tańsze rozwiązanie. Inna możliwość to wynajęcie wybudowanego już warsztatu. Cena najmu zależy od lokalizacji, nowoczesności i powierzchni.
READYauto serwis samochodowy |
Zielonogórska 33 |
71-084 Szczecin |
721 956 919 |
www.readyauto.pl |