Lombard to coś, co trwale wpisało się w miejski krajobraz, a obecnie możemy znaleźć je także w Internecie. Co to jest lombard i kto z niego korzysta?

Co to jest lombard?

Najprościej rzecz ujmując, lombard to rodzaj instytucji, która zajmuje się działalnością opierającą się o skup za gotówkę różnego rodzaju mienia. Obecnie instytucje nazywające się lombardami służą przede wszystkim do skupu mienia oraz udzielania pożyczki pod zastaw https://www.lombard-vip.pl/o-firmie/mienia. Oznacza to, że aby uzyskać pożyczkę z lombardu konieczne jest pozostawienie jakiegoś przedmiotu pod tak zwany zastaw. Właściciel lombardu udziela pożyczki w wysokości od 30 do 90% tego, na jaką kwotę wycenia zastawiany w zakładzie przedmiot. Na czas trwania pożyczki, określony umową kredytową, przedmiot pozostaje własnością właściciela lombardu i czeka określoną ilość dni, aż kwota kredytu zostanie spłacona. Wówczas przedmiot wraca do kredytobiorcy – zastaw nie jest już potrzebny. Czas trwania umowy kredytowej w lombardzie wynosi nie mniej niż 7 dni i nie więcej niż 3 miesiące. W ten sposób nawet jeśli pożyczka z jakichś przyczyn nie zostanie spłacona, wartość przedmiotu pokrywa zaciągnięty dług. Jest to rozwiązanie wygodne i bezpieczne dla każdej ze stron. Właściciel lombardu nie traci pożyczonych pieniędzy – może je odzyskać sprzedając zastawione przedmioty. Pożyczkobiorca zaś nie popada w długi, po prostu traci zastawiony przedmiot.

Skąd pochodzi nazwa lombard?

Nazwa lombard pochodzi od bankierów z rejonu Włoch zwanego Lombardią. To właśnie oni pierwsi wprowadzili do ekonomii znane po dziś dzień pożyczki pod zastaw. Mimo włoskiego pochodzenia słowa, nazwę lombard wymawia się tak zgodnie z ogólnymi zasadami języka polskiego, nie ma tu żadnych pułapek, które mogłyby narazić nas na językowe gafy.

Kiedy powstały pierwsze lombardy?

Historia lombardów nie jest młoda – sięga ona aż średniowiecza, choć wówczas nie były to lombardy polskie, lecz włoskie, na co zresztą wskazuje etymologia tego słowa. W Polsce lombardy spopularyzowane zostały dopiero w okresie międzywojennym, wówczas jednak nazywane były zakładem zestawczym. Już wtedy udzielały pożyczki pod zastaw zarówno towarów luksusowych, jak i tych codziennego użytku. Możliwy był zarówno skup złota, jak i na przykład skup rowerów https://www.lombard-vip.pl/skup-za-gotowke/skup-rowerow/. Po drugiej wojnie światowej instytucje te oficjalnie zniknęły z polskich ziem, by powrócić ponownie po 1989 roku. Od tego czasu, aż po dziś dzień działają oficjalnie oraz w pełni legalnie pod nazwą lombard.

Kto korzysta w lombardów?

Z usług lombardów może korzystać każdy i tak samo każdy może napotkać taką potrzebę. Nigdy nie wiemy kiedy zdarzy się sytuacja, w której nagle potrzebować będziemy gotówki do ręki, a zazwyczaj każdy z nas dysponuje pewnymi ruchomościami, z którymi bez żalu możemy się na jakiś czas pożegnać. Wielką zaletą lombardów jest to, że ze względu na to, że pożyczki udzielane są pod zastaw, instytucje takie nie sprawdzają zdolności kredytowej. Oznacza to, że pożyczkę możemy uzyskać nawet gdy potrzebujemy gotówki na przykład na spłatę jakiegoś bieżącego zobowiązania z banku. Dzięki temu możemy również uzyskać gotówkę wtedy, gdy najbardziej jej potrzebujemy, to znaczy gdy nagle stracimy pracę i potrzebujemy zastrzyku gotówki, by dotrwać do podjęcia kolejnego płatnego zajęcia.

Gdzie można znaleźć lombard?

Lombardy obecnie można znaleźć praktycznie wszędzie. W dużych miastach znajdują się co kilka ulic, a bliżej centrum można znaleźć je praktycznie na każdej. W mniejszych miejscowościach bywa podobnie, a ostatnio lombardy otwierają się nawet w większych miejscowościach kwalifikujących się jako wsie. Aby znaleźć najbliższy nam lombard wystarczy wpisać w używanej przez nas wyszukiwarce, na przykład Google, frazę zawierającą nazwę: lombard oraz nazwę miejscowości, w której się znajdujemy. Wyszukiwarka wynajdzie dla nas najbliższe naszej lokalizacji instytucje tego typu oraz wyświetli mapę dojazdu. Ostatnio popularne stały się również lombardy internetowe. Są to takie same instytucje jak lombardy stacjonarne, te jednak działają w sieci. Ogłaszają się one nie tylko na portalach sprzedażowych typu OLX lub Allegro, ale także prowadzą własne strony internetowe. Na stronach takich możemy dokonać szybkiej i profesjonalnej wyceny przedmiotu, który chcemy zastawić.

Co można zastawić w lombardzie?

Pożyczki udzielane są przede wszystkim pod zastaw ruchomości. Najczęściej zastawianymi w lombardzie rzeczami są:

  • Biżuteria, zwłaszcza srebrna lub złota,
  • Zegarki, zwłaszcza markowe lub ze zdobieniami z metali lub kamieni szlachetnych,
  • Smartfony i wszelkiego rodzaju telefony komórkowe,
  • Komputery, notebooki, tablety oraz laptopy,
  • Wszelkiego rodzaju sprzęt RTV, od telewizorów po konsole do gry,
  • Kamienie i metale szlachetne – najczęściej diamenty, złoto, srebro,
  • Cenne okazy monet,
  • Różnego rodzaju profesjonalny sprzęt, na przykład sportowy lub budowlany,

Możliwe jest również zastawianie ruchomości o większych ruchomości, takich jak samochody. Niektóre lombardy udzielają także pożyczek pod zastaw nieruchomości, a także skup mieszkań https://www.lombard-vip.pl/skup-za-gotowke/skup-nieruchomosci/.

Explore More

Nagrobki Szczecin

Nagrobki Szczecin
22 lutego 2024 0 Comments 0 tags

Nagrobki, pomimo swojej nieuchronnej symboliki smutku i pamięci, są również wyrazem szacunku i hołdu dla zmarłych. W mieście Szczecin, podobnie jak w wielu innych miejscach na świecie, wybór nagrobka stanowi

Palarnia kawy- jak założyć?

Palarnia kawy- jak założyć?
14 czerwca 2021 0 Comments 0 tags

Otworzenie nowego biznesu to nie lada wyzwanie. Z pewnością jest to dość problematyczna kwestia, bowiem pod uwagę musimy wziąć wiele czynników, które w praktyce mogą mieć ogromne znaczenie. Jednym z

Usuwanie DPF Szczecin

Usuwanie DPF Szczecin
13 marca 2024 0 Comments 0 tags

W dzisiejszych czasach, kiedy ekologia i efektywność są na ustach wszystkich, właściciele pojazdów coraz częściej zastanawiają się, jak poprawić wydajność swoich aut. Jednym z kluczowych elementów, który może wpłynąć na