Decydując się na zakup bramy garażowej powinniśmy kierować się nie tylko jej walorami estetycznymi i dopasowaniem do bryły budynku, ale także innymi ważnymi parametrami. Poza stylowym zamknięciem garażu, brama musi być również funkcjonalna, wygodna w użytkowaniu, zapewniać niezawodną ochronę przed kradzieżą i zapobiegać utracie ciepła. Ta ostatnia cecha jest szczególnie ważna dla utrzymania właściwej gospodarki energetycznej budynków.

Ważne parametry bram garażowych

Właściwie dobrana brama garażowa musi spełniać kilka funkcji. Tak więc, wybierając go, należy zwrócić uwagę na kilka najważniejszych cech, w przeciwnym razie nie będzie działać poprawnie. Przed podjęciem decyzji powinniśmy zastanowić się, w jaki sposób będzie użytkowany i jakie dodatkowe funkcje zwiększą komfort użytkowania.

Bezpieczeństwo

Zakup bramy garażowej
Zakup bramy garażowej

Solidna brama garażowa  http://www.nowakbramy.pl/oferta/garazowe-segmentowe/ powinna być przede wszystkim bezpieczna. Chodzi zarówno o bezpieczeństwo użytkowania, jak i o bariery przed potencjalną kradzieżą. Ze względu na te aspekty producenci drzwi wyposażają je w odpowiednie mechanizmy i systemy. Do najczęściej spotykanych elementów bram garażowych należy wzmocnienie profilu oraz klamka wahadłowa z wpustem ryglowym. W zależności od modelu znajdziemy również mechanizmy zapobiegające wypadaniu, zakleszczaniu i trzaskaniu drzwi. Dodatkowo moduł drzwiowy może być wyposażony w funkcję miękkiego opadania oraz funkcję blokowania w przypadku pęknięcia sprężyny. Dodatkowo dla większego bezpieczeństwa możemy wybrać bramę, która reaguje na przeszkody i automatycznie zatrzymuje się po napotkaniu przeszkody.

Izolacja

Względy bezpieczeństwa to nie wszystko. Brama garażowa powinna również chronić przed wiatrem, wilgocią, a co najważniejsze przed gorącem. Właściciele ocieplonych garaży widzą wagę tej kwestii. Aby drzwi prawidłowo spełniały te funkcje, należy zwrócić uwagę na szczelność połączeń pomiędzy elementami systemu. Na etapie montażu mogą pojawić się nieprawidłowości, które pozwolą na ucieczkę energii cieplnej z pomieszczenia przez wjazd do garażu. Bardzo ważne jest prawidłowe przeprowadzenie procesu montażu. Niedokładny montaż komponentów może prowadzić do powstawania szczelin i ogólnego wycieku z bramy.

Automatyczna kontrola

Dobra wiadomość dla tych, którzy stawiają na wygodę jest taka, że ​​automatyzacja jest już standardem. Ze względu na jego rosnącą popularność, producenci proponują coraz więcej rozwiązań i ostatecznie również możemy liczyć na spadek ceny. Automatyczne sterowanie bramą to duże udogodnienie. Nie musisz nawet wychodzić z samochodu, aby go włączyć i wyłączyć. Doceniamy zalety tego obiektu, zwłaszcza gdy pogoda zniechęca do wychodzenia na zewnątrz.

Wygląd

Wymienione jako ostatnie, ale nadal ważne. Estetyczna wersja bramy garażowej nie na darmo. Właściwy wybór pozwoli skompletować kompozycję i dopasować ją do elewacji budynku. Najczęściej mamy drzwi dostępne w kolorze białym, czarnym, brązowym i szarym. Warto wybrać kolor, który współgra z innymi elementami dekoracyjnymi budynku.

Rodzaje bram garażowych

Bramy garażowe dzielą się na trzy główne kategorie ze względu na zastosowany mechanizm i sposób ich otwierania. Należą do nich bramy górne i dolne, bramy segmentowe oraz bramy rolowane. Każde drzwi mają swoje zalety i wady. Przy wyborze musimy wziąć pod uwagę, ile miejsca mamy do dyspozycji w garażu, w jaki sposób brama będzie najwygodniejsza w użytkowaniu i ile możemy przeznaczyć na ten wydatek.

Brama uchylna

Jego konstrukcja jest bardzo prosta, oparta na działaniu sprężyn, które pozwalają na uniesienie skrzydła do sufitu. Ten model jest wyposażony w zamek na środku panelu z uchwytem i zatrzaskiem w środku. Ich największymi zaletami są łatwość montażu, możliwość zastosowania ścian bocznych garażu oraz niskie koszty zakupu.

Brama segmentowa

Ta kategoria dzieli się na dwa rodzaje drzwi. Segmentowy z górnymi i bocznymi kierowcami. Typ zależy od lokalizacji dysku. Skrzydło bramy tego modelu przesuwa się po prowadnicach do wnętrza garażu. Dlatego należy wziąć pod uwagę konieczność przeznaczenia miejsca na montaż bramy. W zależności od zastosowanego mechanizmu ceny tych modeli wahają się od 1300 zł do 5000 zł.

Brama rolowana

Działają na tym samym mechanizmie co rolety. System składa się z prowadnic, listew stalowych lub aluminiowych (wąskie przekroje), wałków oraz kaset, w których chowane są drzwi. Ich głównymi zaletami są podwyższona szczelność oraz wysoki komfort użytkowania.

Zakup bramy garażowej nie należy do najtańszych. Szczególnie, gdy wybieramy systemy zautomatyzowane. Takie elementy, odpowiednio użytkowane i konserwowane, nie będą wymieniane często lub wcale. Dlatego przed dokonaniem zakupu warto zastanowić się nad najważniejszymi cechami, jakie musi posiadać, a także naszymi indywidualnymi potrzebami.

Nowak bramy garażowe
Santocka 42
71-066 Szczecin
502212839
www.nowakbramy.pl

Explore More

Dom z bali czy murowany?

Dom z bali czy murowany?
22 lutego 2023 0 Comments 0 tags

Dom z bali czy murowany? Co jest lepszą opcją? Większość inwestorów eksperymentuje z coraz to nowszymi technologiami do realizacji budowy, która ma miejsce. Wielu z nich boryka się również z

Kompleksowe wykonanie ogrodu Szczecin

Kompleksowe wykonanie ogrodu Szczecin
24 kwietnia 2024 0 Comments 0 tags

Kompleksowe wykonanie ogrodu to nie tylko estetyczne zagospodarowanie przestrzeni, ale przemyślane podejście do każdego elementu krajobrazu. W Szczecinie, gdzie zmienne warunki klimatyczne spotykają się z bogactwem lokalnej flory, tworzenie przemyślanego

Geologia złożowa – dlaczego to ważne zagadnienie?

Geologia złożowa - dlaczego to ważne zagadnienie?
18 listopada 2020 0 Comments 0 tags

Geologia złożowa to pojęcie znane niewielu osobom. W dzisiejszych czasach na rynku można znaleźć wiele firm specjalizujących się w geologii złożowej. Geologia złożowa jest ważna przede wszystkim wtedy, kiedy planuje