Zakup sprzętu komputerowego nie jest łatwym zadaniem, a przy koszcie wielu obecnie dostępnych maszyn na rynku chcesz mieć pewność, że dokonujesz właściwego zakupu, aby nie wydać pieniędzy na coś, co przestaje spełniać Twoje wymagania w ciągu roku. Nie wszystkie maszyny są sobie równe i jeśli nie jesteś dobrze zaznajomiony ze sprzętem komputerowym, możesz mieć trudności z określeniem ich odpowiednich specyfikacji i tego, czy są dobrze dopasowane do swojej kwoty. Oczywiście nie wszystkie potrzeby użytkowników komputerów są równe, więc możesz nie potrzebować pewnych rzeczy zawartych w komputerze, zwłaszcza jeśli te funkcje podnoszą cenę.
Ten przewodnik powinien pomóc ci lepiej zrozumieć, co oznaczają dla ciebie wszystkie elementy komputera, i ułatwić wybór tego, czego chcesz, czego potrzebujesz, i które elementy sprzętu komputerowego wybrać w pierwszej kolejności. W ten sposób będziesz lepiej przygotowany do znalezienia odpowiedniego komputera i uniknięcia wydawania większej ilości pieniędzy, niż musisz.
Laptop czy komputer stacjonarny?
Jest to prawdopodobnie jeden z najprostszych wyborów, który może mieć duży wpływ na całkowity koszt komputera, w tym wydatki, które mogą nie nadejść podczas samego momentu zakupu. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli laptop i komputer stacjonarny mają te same parametry wydajności, komputer stacjonarny będzie tańszy. Może to nie mieć sensu, ponieważ jest to większy element sprzętowy, ale możliwość wtłoczenia wielu komponentów na małą przestrzeń i potrzeba baterii jest tym, co podnosi cenę ogólną cenę w przypadku laptopów. Warto zwrócić uwagę na premię zapłaconą za cieńsze urządzenia Apple, które ostatnimi czasy biją rekordy kosztów za sprzęt komputerowy.
Jeśli planujesz mieć stabilną stację roboczą i nie musisz biegać ze swoim uniwersalnym urządzeniem, rozważ zakup komputera stacjonarnego i zaoszczędź trochę pieniędzy lub wydaj taką kwotę, na którą pozwala budżet. Warto mieć na uwadze to, że komputer w podobnej cenie, zawsze zakupy w wyższej specyfikacji od laptopa. Dodatkową zaletą komputera stacjonarnego jest to, że łatwiej jest zachować chłód, ponieważ jest więcej miejsca dla potężnych wentylatorów, co pomoże maszynie wydłużyć jej żywotność i utrzymać optymalny poziom wydajności. Ponadto łatwiej jest wymieniać części i aktualizować komponenty na pulpicie, dzięki czemu twój sprzęt komputerowy nie pozostanie w tyle za stale rosnącymi wymaganiami świata cyfrowego.
Jeśli często potrzebujesz komputera w podróży, wybór jest prosty. Będzie nim oczywiście laptop. Jeśli twoja potrzeba przenoszenia jest tylko sporadyczna i nie potrzebujesz niczego więcej niż przeglądarki lub edytora tekstu, być może będziesz w stanie znaleźć tani tablet lub netbook do wykonania zadania i potencjalnie możesz sobie na to pozwolić, oszczędzając pieniądze. Uzyskanie pulpitu do obsługiwania najprostszych aplikacji spełni zapotrzebowanie wielu osób i pozwoli zaoszczędzić nieco funduszy podczas wydatku na sprzęt komputerowy. Pamiętaj, że w przypadku zakupu komputera stacjonarnego nadal musisz kupić monitor, jeśli nie jest on dostarczany w pakiecie z komputerem.
Warto zwrócić przy zakupie laptopa zwrócić uwagę na ekran. Jeżeli planujesz używać laptopa głównie do pracy i będziesz musiał spędzić przy nim sporo czasu, rozważ matowy ekran, który będzie mniej oślepiał. Matowe ekrany emitują mniej światła, dzięki czemu po całym dniu pracy przed komputerem, twoje oczy będą mniej zmęczone i obolałe. Jeśli z kolei twój laptop będzie urządzeniem multimedialnym, normalny błyszczący ekran LCD powinien całkowicie spełnić swoje zadanie.
Zapoznaj się z funkcją procesora w komputerze i wybierz taki, który spełni twoje oczekiwania.
Najprostszym sposobem wyjaśnienia szczegółów dotyczących specyfikacji i pracy każdego procesora jest to, że jest stanowi on mózg maszyny. Jeśli chcesz szybkiego komputera, który uruchamia programy w mgnieniu oka, wykonuje zadania natychmiast po ich uruchomieniu i nie wymaga czekania, oznacza to, że chcesz mieć najsilniejszy dostępny na rynku procesor. Mało kto nie w końcu by nie chciał? Musisz jednak wiedzieć, czego dokładnie szukać, gdy zobaczysz parametry procesora.
Procesor ma liczbę rdzeni i szybkość (oznaczoną w GHz lub Gigaherc) procesora. Szybkość układu pokaże, ile danych może przetworzyć w jakim czasie, więc im większa liczba, tym lepiej. Liczba rdzeni działa jak mnożnik, ponieważ procesor jest tak naprawdę stosem rdzeni, z których każdy działa z podaną prędkością (np. Jednordzeniowy procesor 2 GHz jest znacznie wolniejszy niż czterordzeniowy procesor 2 GHz).
Wiele rdzeni może również pomóc w wielozadaniowości, ponieważ każdy może pracować nad różnymi zadaniami. Jeśli nie korzystasz z wielu programów jednocześnie, być może zadowoli cię sprzęt z tylko jednym lub dwoma rdzeniami i nie musisz szykować dodatkowej gotówki, aby zdobyć jeszcze kilka. Zapytaj, ile rdzeni jest w układzie i jaka jest częstotliwość zegara.