Chirurg ortopeda to specjalista z zakresu anatomii człowieka i fizjologii wysiłku fizycznego. Ortopeda to lekarz zajmujący się leczeniem schorzeń narządu ruchu. Szczecin to miasto specjalistów ortopedii – dziedziny medycyny, która obejmuje zmiany zwyrodnieniowe, wady postawy, stany zapalne lub infekcje kości lub stawów, nowotwory narządu ruchu, urazy nerwów obwodowych, choroby układu mięśniowego, zaburzenia metaboliczne czy genetyczne.

Traumatologia jest ściśle związana z ortopedią https://ortho-expert.pl/lekarze/. Traumatologia zajmuje się diagnostyką i leczeniem, w tym chirurgicznym: złamań, skręceń i skręceń ścięgien, więzadeł, stawów i kości. Jaki jest zawód chirurga ortopedy? Chirurg ortopeda – specjalista z zakresu anatomii człowieka i fizjologii wysiłku fizycznego.

Chirurg ortopeda – czym się zajmuje?

Chirurdzy ortopedzi są odpowiedzialni za diagnostykę, leczenie i profilaktykę schorzeń narządu ruchu. Jest specjalistą w zakresie całego układu kostnego z wyłączeniem czaszki, układu mięśniowego, więzadeł i stawów oraz związanych z nimi naczyń krwionośnych i nerwów. Jeśli chodzi o ortopedię, Szczecin jest miastem, w którym można znaleźć wielu takich lekarzy specjalistów. Ortopedia w Ortho Expert wymaga rozległej wiedzy z zakresu anatomii człowieka i fizjologii wysiłku fizycznego. Obecnie ortopedzi leczą nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Chirurdzy ortopedzi to także traumatolodzy.

Zabiegi ortopedyczne – ortopeda Szczecin

Ortopeda dobiera leczenie w zależności od rodzaju choroby, na którą jest narażony. Chirurdzy ortopedzi w Szczecinie potrafią dobrać odpowiednie leczenie – dobrze znają się na swojej dziedzinie. Leki są często stosowane w leczeniu, zwłaszcza jeśli pacjent odczuwa ból. Chirurdzy ortopedzi mogą również zalecić fizykoterapię (taką jak prąd elektryczny, elektroterapia, masaż lub aktywne ćwiczenia zmniejszające stres).

Czasami stosowane są metody zachowawcze, takie jak zabezpieczenie gorsetem lub opatrunkiem. Tak się złożyło, że lekarz zdecydował się na wykonanie właściwie dobranego zabiegu chirurgicznego. Po przejściu operacji ortopedycznych powinien przejść odpowiednio dobraną rehabilitację, aby mógł wrócić do pełnej sprawności fizycznej. Terapia komórkami macierzystymi przyniosła dobre rezultaty w medycynie sportowej i chirurgii ortopedycznej.

Kiedy warto udać się do chirurga ortopedy?

Osoby z urazami układu mięśniowo-szkieletowego zgłaszają się do chirurga ortopedy. Są to najczęściej złamania kończyn, skręcenia stawu skokowego lub zwichnięcia stawów. Pacjenci często odczuwają ból i stany zapalne w okolicy kręgosłupa, stawów, mięśni i ścięgien. Warto odwiedzić ortopedę, jeśli odczuwasz ograniczoną ruchomość stawów oraz obrzęki i bóle stawów. Niepokojące są również pęknięcia w stawach podczas ruchu.

Jeśli chodzi o chirurgów ortopedów dziecięcych, najlepiej umówić się na wizytę zaraz po urodzeniu dziecka. Chirurg ortopeda będzie mógł sprawdzić, czy mięśnie, stawy i kości są odpowiednio zbudowane. Podczas takich wizyt można wykryć wady wrodzone, które wcześnie wykryte mogą zostać skorygowane, a które mogą mieć niekorzystne skutki uboczne w przyszłości, jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie środki ostrożności.

Jakie badania wykonuje lekarz ortopeda?

Chirurdzy ortopedzi w Szczecinie i innych miastach Polski najczęściej pracują z pacjentami z bólem, pierwszym objawem nieprawidłowo funkcjonującego organizmu. Urazy, takie jak złamania, skręcenia lub skręcenia, są najłatwiejsze do zidentyfikowania, ponieważ często dają wyraźne objawy. Inaczej wygląda sytuacja, gdy występują np. choroby zwyrodnieniowe kręgosłupa. Objawy są zwykle niespecyficzne i obejmują dzwonienie w uszach, drętwienie nóg lub ból w okolicy mostka.

Chirurg ortopeda
Chirurg ortopeda

Chirurdzy ortopedzi w Ortho Expert przeprowadzają również szczegółowe wywiady z pacjentami, pytając o przebyte schorzenia. Warto mieć przy sobie wyniki wcześniejszych badań, np. zdjęcia RTGodcinka lędźwiowego kręgosłupa, aby ortopeda mógł ocenić stan kręgosłupa pacjenta. W razie wątpliwości zostaną wykonane odpowiednie badania, takie jak RTG, USG lub tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny. W razie potrzeby pacjenci kierowani są na bardziej szczegółowe badania, takie jak artrografia. Artrografia jest formą rezonansu magnetycznego. Badanie to zlecane jest np. w schorzeniach związanych ze stawem kolanowym czy barkowym, pozwala zobaczyć szczegółową budowę stawu. Kolejnym badaniem jest densytometria – czyli pomiar gęstości mineralnej tkanki kostnej,

Ortopedia to również dziedzina zajmująca się profilaktyką, zwłaszcza u dzieci. Kilka tygodni po porodzie powinnaś po raz pierwszy zobaczyć się z lekarzem ortopedą. Ma to na celu wykluczenie dysplazji stawu biodrowego u noworodka. W razie wątpliwości lekarz ortopeda może zlecić wykonanie USG. Ortopedzi przyjmują również dzieci z wadami postawy, takimi jak podejrzenie skoliozy czy płaskostopia. Na przykład może nakazać ci noszenie specjalnych butów lub skierować cię na zajęcia rehabilitacyjne.

Explore More

Szkolenia dla gastronomii

Szkolenia dla gastronomii
24 lipca 2023 0 Comments 0 tags

Szkolenia dla gastronomii: gastronomia to sztuka przyrządzania i serwowania potraw, która od wieków stanowi integralną część ludzkiego życia. Ze względu na rosnące zainteresowanie różnorodnymi kuchniami oraz wzrastającą konkurencję w branży

Biura rachunkowe 

Biura rachunkowe
17 października 2023 0 Comments 0 tags

Biura rachunkowe: W dzisiejszym dynamicznym świecie, prowadzenie własnej firmy wiąże się z licznymi wyzwaniami. Jednym z najważniejszych aspektów działalności przedsiębiorstwa jest skrupulatna i dokładna kontrola finansów. Właśnie w tym momencie

Serwis klimatyzacji Olsztyn

Serwis klimatyzacji Olsztyn
27 lutego 2024 0 Comments 0 tags

Klimatyzacja to nie tylko luksusowa wygoda, ale także kluczowy element zapewniający komfort w mieszkaniach, biurach czy samochodach, zwłaszcza w gorące letnie dni. W mieście takim jak Olsztyn, gdzie temperatury latem